Samochód zastępczy z OC sprawcy

Kto może skorzystać z samochodu zastępczego?

– Z samochodu zastępczego może skorzystać każdy właściciel, którego auto zostało uszkodzone z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Koszty usługi ponosi sprawca (zostaną one pokryte z polisy OC).

Czy muszę być właścicielem firmy lub używać samochodu do celów zarobkowych, by móc skorzystać z usługi?

– Nie. Był czas, kiedy firmy ubezpieczeniowe nie chciały płacić za wypożyczenie samochodu zastępczego z OC sprawcy w chwili, gdy sprawa dotyczyła osób fizycznych. Od listopada 2011 roku jednak mają one obowiązek odnieść się do żądania osób prywatnych, których auto uległo uszkodzeniu z winy klienta. Sąd Najwyższy orzekł, iż niemożność codziennego dojeżdżania w miejsce pracy, odwożenia dzieci do szkoły, czy też odwiedzania chorego członka rodziny stanowi stratę moralną równoważną ze stratą materialną przedsiębiorstw. Firma ubezpieczeniowa nie może uzasadnić negatywnego rozpatrzenia wniosku poszkodowanego stwierdzeniem, iż może on wykonywać wszystkie z wymienionych czynności dzięki transportowi publicznemu.

Co muszę zrobić, by skorzystać z usługi wypożyczalni?

– Na początek należy zgłosić się do nas i złożyć wniosek o ponoszeniu strat materialnych lub/i moralnych w wyniku unieruchomienia samochodu uszkodzonego z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Potem wystarczy zapoznać się z naszą ofertą i wybrać auto, z którego będą Państwo korzystać tak długo, aż nieczynny samochód z powrotem stanie się zdatny do użytku.

Naprawa unieruchomionego samochodu przedłuża się, ponieważ mechanik czeka na dostawę części. Czy również mogę wypożyczyć auto zastępcze z OC osoby, która spowodowała usterkę?

– Tak. Firma ubezpieczeniowa osoby, która spowodowała unieruchomienie Państwa samochodu, ma obowiązek zapłacić za cały okres użytkowania auta zastępczego, w który wchodzi również czas oczekiwania na części oraz rozpoczęcie napraw przez mechanika.

Czy muszę skorzystać z usług wypożyczalni, którą wskazała firma ubezpieczeniowa?

– Nie. Poszkodowany może samodzielnie wybrać firmę, która użyczy mu samochodu zastępczego, nawet gdyby koszt usługi był wyższy od kosztów wypożyczenia auta w przedsiębiorstwie wytypowanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo narzucić mi limity w korzystaniu z samochodu zastępczego?

– Absolutnie nie. Poszkodowany może korzystać z samochodu w dowolny sposób. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może ustalić limitu kilometrów, godzin użytkowania auta ani wprowadzić żadnych innych ograniczeń.

Jestem właścicielem luksusowego samochodu i nie chcę przesiadać się w gorsze auto.

– Wystarczy wybrać wypożyczalnię samochodów RentKraków. W naszej ofercie znajdują się auta zastępcze wszystkich klas: od ekonomicznej, przez kompaktową i luksusową, aż po terenową i dostawczą. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek opłacenia wypożyczenia auta tej samej klasy, co uszkodzone.

Czy będzie mi potrzebna gotówka?

– Nie. W firmie RentKraków w Krakowie auto zastępcze można wypożyczyć bezgotówkowo. Wszelkie koszty zostaną pokryte z OC sprawcy. Dodatkowo wszelkie formalności związane z całą procedurą załatwiane są przez nas – klient ma wyłącznie obowiązek złożenia oświadczenia o stratach finansowych i/lub moralnych. Po tym może korzystać z samochodu zastępczego aż do momentu, w którym zostanie mu zwrócone własne auto.

Pełna lista oferowanych przez nas pojazdów znajduje się w zakładce „Flota”. Aby skorzystać z usługi, jaką jest bezgotówkowe wypożyczenie auta zastępczego w Krakowie, wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami – tel. 666 873 888.

 

Szybki kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości